HSS Talaşlı İmalat Takımı Çeşitleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler


Seri çelik adı da verilen HSS, yüksek hızlarında çalışan talaşlı imalat takımları yapımında kullanılan, kesme özelliğine de sahip olan çeliktir. Düşük ısıda dahi kesme işlemini sürdürebilen HSS talaşlı imalat takımları 50 m/dk hızda kesme işlemleri yapabilir. Farklı malzemeler işlenmesine imkan veren HSS talaşlı imalat, hassas tolerans aralığına sahip parçaların üretimini ve farklı geometri ve boyutlarda parçalar elde edebilmesini sağlar. Vida açma, delik delme, düzgün köşe ve geometriye sahip parçaların oluşturulmasında ve doğru ölçülerde temiz yüzeyler elde edilmesinde avantajlı bir kullanım sunar.

 

HSS Talaşlı İmalat Takımı Nedir?

Metal üretim süreçleri, genellikle spesifik bir ürün elde etmenin en etkili yolunu oluşturur. Bununla birlikte, yüksek düzeyde bir kesinlik ve düzgünlük için ek araçlar gerekebilir. Bir metal veya metal bazlı malzemeyi (talaşı) seçici olarak kaldırmak ya da çıkarmak için HSS talaşlı imalat takımları çeşitlerinden yararlanabilirsiniz. HSS talaşlı imalat takımları kullanmanın en büyük faydası, aynı parametrelere ve gereksinimlere sahip yüksek sayıda üretim yaparken elde edeceğiniz yüksek düzeydeki homojenlik ve hızdır.

HSS talaşlı imalat takım çeşitleri, içinde düşük yüzdelerde Molibden, Krom ve Volfram katkılı çelik kesici takımları içerir. Pratikte yaygın olarak tercih edilen HSS takımlar, yaklaşık 600°C’ye kadar dayanabilir. En yaygın kullanılan HSS talaşlı imalat takımları tornalama, delme takımları, freze aletleri, bileme takımları ve kesme takımları kategorileri altında toplanabilir.

 

 

 

HSS Talaşlı İmalat Takımı Çeşitleri Nelerdir?

Farklı tipte HSS talaşlı imalat takımları mevcuttur ve amaçladığınız parça geometrisini elde etmek üzere üretim sürecinin çeşitli aşamalarında tek başına veya diğer takımlarla birlikte kullanabilirsiniz. HSS talaşlı imalat takımları için var olan ana kategoriler şunlardır:

 

Delme takımları: 

 

Bu kategori, dönme eksenine paralel yuvarlak delikler oluşturan matkap gibi iki kenarlı döner cihazlardan oluşur. Malzemede önceden oluşturulmuş delikleri genişletmek üzere son işlem ekipmanı olarak da kullanılabilir. Matkap presi olarak da adlandırılan delici takımlar, bir sehpaya veya tezgaha monte edilmiş veya cıvatalanmış sabit bir matkaptan oluşur. Delici takımların sabit doğası, doğru bir delik delmek için daha az çaba gerektirir ve çok daha istikrarlı bir sonuç verir. Matkap milinin açısı gibi faktörler, tekrarlı ve tutarlı bir delik delme işlemi için sabitlenebilir ve korunabilir. Modern delme makineleri arasında ayaklı matkaplar, tezgah matkapları ve sütun matkapları bulunur.

 

Kesme takımları: 

 

Testere ve makas gibi aletler, kesici aletlerin tipik örnekleridir. HSS kesici takımlar, genellikle orta derece sertliğe sahip çelik, döküm ya da metal olmayan malzemeler üzerinde yapılan talaş kaldırma işlemleri için verimli bir şekilde kullanıma imkan verir. HSS talaşlı imalat kesici takımları, yüksek ısılara, yüksek şok direncine dayanıklı olmasının yanı sıra, farklı işlemde yüksek performans gösterebilmesi dolayısıyla tercih edilir.

Bileme takımları: Bileme aletleri, iş parçası yüzeyini inceltmek veya üzerinde kesim oluşturmak için dönen tekerleği ile parça yüzeyini etkiler. Honlama makinesi olarak da bilinen bileme takımları, metal işlemede delikleri hassas bir çapa kadar genişleten ve yüzey kalitesini iyileştiren bir veya daha fazla döner uçtan oluşur. Honlama makinelerinin el, manuel ve otomatik tipleri bulunur. Bileme yardımı ile üretilen ürünler arasında motor silindirleri ve havalı yatak milleri yer alır.

 

Frezeleme takımları: 

 

HSS frezeleme takımları, sahip olduğu birden fazla bıçağı ve dönen kesme yüzeyi sayesinde parça üzerinde dairesel olmayan delikler açarak özel tasarımlar kesmenize yardım eder. Freze makineleri metal parçayı işlemek için stabilize bir döner kesici kullanmanın yanı sıra, yanlamasına kesimler de gerçekleştirerek çok yönlü kullanım imkanı sunar. Bazı modern freze makinelerinde hareketli bir kesici bulunurken, bazılarının sabit bir kesici etrafında hareket eden bir masası bulunur. Yaygın freze makine türleri arasında el, düz, üniversal ve çok amaçlı frezeleme makineleri bulunur.

 

Torna takımları: 

 

Tornalama takımları, kesici takımı şekillendirmek üzere hareket ederken iş parçasını kendi ekseni etrafında döndürür. Ürün döndükçe, metali kesmek, yontmak, delmek veya başka şekilde değiştirmek için çeşitli aletler kullanılabilir. Torna tezgahları en yaygın tornalama ekipmanı türüdür. Nesnenin tüm çevresi boyunca tek tip bir etki sağlamak üzere basit bir mekanizma oluşturan torna tezgahları, dönme ekseni etrafında simetrik ürünler için kullanışlıdır.

 

Yüksek sıcaklıklara direnç göstermesinin yanı sıra, yüksek hızda kesim yapabilen Güvenal HSS talaşlı imalat takımları arasından ihtiyacınız olan takımı satın alarak talaşlı imalat ekipman eksiklerinizi düşük maliyetlerle tamamlayabilirsiniz

 


Güvenal Kalıp Elemanları A.Ş. olarak websitemizde çeşitli çerezler (tanımlama bilgileri) kullanmaktayız
Böylelikle web sitemizi sürekli olarak geliştirmek ve sizin için en uygun kullanımını sağlamak istiyoruz. Ayrıca size kullanıma dayalı içerikler ve reklamlar gösterebiliriz. Bu amaçla belirli iş ortaklarıyla (Google, Facebook, LinkedIn, Salesforce) çalışıyoruz. Bu ortaklar aracılığıyla başka web sitelerinden de reklam almaktasınız. İsteğe bağlı olarak verdiğiniz onayı dilediğiniz zaman geri alabilirsiniz. Daha fazla bilgi ve ayar seçeneklerine “Ayarlar” kısmından ve sayfanın altındaki “Veri Gizliliği” bölümünde yer alan hatırlatmalarımızdan ulaşabilirsiniz.