TR EN
Destek Hattı
0212 501 5381
Üye Girişi
Sisteme üye değilseniz üye olunuz, üye iseniz lütfen bilgilerinizi doğru bir şekilde girip giriş yapınız.
Şifremi Unuttum
Search

Haberler

Dünya Gazetesinin Avni TARAKÇIOĞLU ile Yapmış Olduğu Söyleşi

Geliştirdiği ürün gamıyla ithalatın önüne geçen Güvenal Group, yurtiçinde de daha hızlı teslimat ile farkını ortaya koyuyor.

İstanbul merkezli olup ülke genelinde, sanayi bölgelerindeki kalıphane ve ofislerin teknik malzeme ihtiyaçlarının tedarikini sağlayan Güvenal Group, yürüttüğü Ar-Ge projeleri ve daha hızlı teslimat uygulamasıyla öne çıkıyor. Kalıp sektöründe 41 yıllık tecrübeyle faaliyet gösterdiklerini ifade eden Güvenal Group Başkanı Avni Tarakçıoğlu, "Özel kalkıp setleri ve kalıp elemanları üretimimizin yanı sıra kalite güvencemiz altındaki yaklaşık 24 bin yüksek adetli ürün kaleminden oluşan stok kapasitemize, dünya teknolojilerini takip eden ve uygulayan Ar-Ge çalışmalarımızı da ekledik. İkinci kuşak olarak görevdeyiz ve 4 satış mağazamız, 160 çalışanımız ile hizmet veriyoruz. Zımba takımlarındaki geliştirmeler ile bu ürünlerin ithalatına son verdik. Hazır kalıp seti üretimimizdeki hızlılık, hassasiyet, ucuz kalıp fiyatı politikası ile proje ve üretici bütçelerini desteklemeye devam edeceğiz. Kalıp elemanları üretimimizin bir kısmının dış pazarlara sunumunda geniş alanlar kat ettik. Ar-Ge çalışmalarımızın heyecanı, daha pratik yeni kalıp takımları çalışmalarını sektöre sunma hazırlıklarımızdan" dedi.
 

"Sektörün yeni sistemlere adaptasyonu gecikti"
Avni Tarakçıoğlu, Türkiye nin son 30 yılda yaşadığı sanayi devrimiyle güncel yaşamın tüm gereçlerini üretmeyi başarmış olmasına rağmen, son yıllarda değişmekte olan global sanayinin yarattığı olumsuz etkinliklerin, kalıpçılık sektörünün yeni sistemlere adaptasyonunu geciktirdiğini belirtti. Sektörel sorunlara da de inen Tarakçıoğlu, UKUB un, orta ve büyük ölçekli kalıp üreticilerini bir araya getirme amaçlı organize sanayi bölge projesi girişiminin rantçılığın kurbanı olduğunu belirtti. Kalıp sektöründeki adil vergi sistemi ve düşük KDV oranı taleplerinin gerekli ilgiyi görmediğinden de bahseden Tarakçıoğlu, sözlerini öyle sürdürdü: "Ülkemiz eğitim sistemindeki birtakım değişiklikler meslek okullarına olan ilgiyi azaltmış , bunun sonucunda birçok projeye beklenilen eleman akışı gerçekleşememiştir. Daha da önemlisi yeni nesil kalıpçılık entegrasyon planı kurulamamıştır. Ancak konu ile ilgili çalışmalarımızın daha güçlü şekilde devam edeceğine inanıyoruz. Sektöre dirilişi sağlayacak en önemli konu kalıp ithalatı mevzuatında yapılacak değişikliklerin kalıp sektörüne getireceği olumlu desteklerdir."

Tarakçıoğlu, geçmişte yaşanan tekstil üretimindeki yükselen başarının akabindeki sert düşüş örneğinin, günümüz kalıp sektöründe yaşanması tehlikesinin belirdiğini savundu. "Elbette sektör bireyleri olarak buna izin vermeyeceğiz" diyen Tarakçıoğlu, kalıpçılık sektörünün içinde bulunduğu olumsuz durumunu, tekstil sektörünün geçmişine benzetti. Tarakçıoğlu, "Özellikle vasıflı ve vasıflı olmaya aday iş gücü ilerlemesinin neredeyse durma safhasına gelmesi, dip boyutlara ulaşan rekabet sistemiyle sektöre girdi sağlanamaması, yenilikçi  çalışmaların önünün sürekli kapalı seyrediyor olması, çalışma alan sıkıntısı, eleman ilgisizliği, yeni makine yatırım zorluğu, işletmenin devamlılığını sağlayacak kaynak beklentilerinin günden güne azalıyor olması sonucunda kalıpçılık, önemini yitirme tehlikesi ile karşı karşıya getirilmiştir. Bu durum da günümüz piyasa modelini; sadece ithalat ve satış yeri oluşumu durumuna getirmiştir. Tüm yatırımlar bu yönde koşuyor. Eksikliğin farkındalığıyla gelecek için üretime çevrim çalışmalarına acilen başlanmalıdır" değerlendirmesini yaptı.

Katalog
E-KATALOG ARŞİVİ
Video
VİDEOLAR
Bülten
E-BÜLTEN
Dokümanlar
DOKÜMANLAR
E-Bülten
E-Bülten
Kampanya ve duyurularımızdan öncelikli haberdar olmak için lütfen e-bülten listemize kayıt olunuz.

GERİ BİLDİRİM