TR EN
Destek Hattı
0212 501 5381
Üye Girişi
Sisteme üye değilseniz üye olunuz, üye iseniz lütfen bilgilerinizi doğru bir şekilde girip giriş yapınız.
Şifremi Unuttum
Search

Haberler

Güvenal Kalıp Elemanları A.Ş. Sektörde 40. Yılını Kutluyor
Güvenal Kalıp Elemanları A.Ş. Sektörde 40. Yılını Kutluyor

1976 yılında kurulan Güvenal Kalıp Elemanları A.Ş. Plastik Enjeksiyon ve Metal kalıplarının yanı sıra bu sektörde hizmet veren tüm Kalıp ve Enjeksiyon imalatçı kuruluşlara standart kalıp malzemeleri, imalat destek ekipmanları olarak da adlandırılan Kesici/Tutucular, iş bağlama, iş güvenliği ve diğer sarf malzemeler tedariki ve satışı ile son yıllarda bünyelerine dahil ettiği Kalıp Seti ve Kolon Burç imalatı konularında Türk sanayisine 40 yıldır hizmet veriyor. 
Güvenal Kalıp Elemanları A.Ş. Teknik Müdürü Sayın Sezgin UZCAN ile yapmış olduğumuz röportajı sizlerle paylaşıyoruz.

- Firmanız GÜVENAL KALIP ELEMANLARI. A.Ş. olarak faaliyet alanınız ve sektöre sunmuş olduğunuz ürünler ve hizmetleriniz hakkında bilgi alabilir miyiz?
S.UZCAN: Plastik Enjeksiyon ve Metal kalıplarının yanı sıra bu sektörde hizmet veren tüm Kalıp ve Enjeksiyon imalatçı kuruluşlara standart kalıp malzemeleri, imalat destek ekipmanları olarak da adlandırdığımız kesici/tutucular, iş bağlama, iş güvenliği ve diğer sarf malzemeler tedariki ve satışı ile son yıllarda iş ailemize dahil ettiğimiz kalıp seti ve kolon burç imalatı konularında GÜVENAL KALIP ELEMANLARI. A.Ş. olarak sektörde 40 yıldır hizmet vermekteyiz.

- 1976 yılından beri sektörde faaliyette bulunan firmanızın, sektörün sorunları ve çözüm önerileri hakkında düşüncelerini alabilir miyiz?
S.UZCAN: Bu süre zarfında konu ile ilgi gerek firma gerekse kişisel olarak önemli tecrübelere sahip olduğumuz gerçeğini 2. Planda tutarak tevazu göstermenin firmamız için pek de haklı bir davranış olmayacağı görüşünden yola çıkarak; Sektördeki en büyük sorunun yetişmiş iş gücü yetersizliği olduğunu vurgulamak isterim. Sektörün tabandan gelen bir üyesi olarak, bunun da İşletmelerde yaşanan Kalite sorunlarında neredeyse başrolü oynadığını düşünüyorum.
Konu ile ilgili diğer önemli sorunun da zaman ve proje yönetimindeki problemler olduğu aşikârdır. Beni bu şekilde düşündüren en önemli unsurda kalıp imalatçısı firmaların tekliflerinde sundukları proje süreleri olmuştur. 
Ülke ekonomisinin lokomotifi olarak adlandırdığımız ana sanayilerin, yeni ürünlerini fikir aşamasından - pazara çıkarma, diğer bir deyişle son kullanıcıya ulaştırma sürelerindeki ciddi kısalma sektördeki bağlı kuruluşları, kendilerini önemli ölçüde güncelleme gereksinimine itmektedir.

- 40 yıldır sektörde olan firmanızın, sektörde tercih edilmesinin sırrı nedir? GÜVENAL KALIP ELEMANLARI A.Ş. olarak sektöre sunmuş olduğunuz farklılıklarınızdan bahseder misiniz?
S.UZCAN: Sektörün malumu üzere pazarda uzun ömürlü olabilmek için kullanıcıyı iyi anlamak, ihtiyaçlarını gözlemek ve bu ihtiyaçlar üzerine doğru teşhislerde bulunarak talepleri olabildiğince kısa sürelerde karşılamak ana düşüncesinden, sürekli yenilik peşinde olmayı kendine misyon edinmiş bir GÜVENAL KALIP ELEMANLARI A.Ş. 
Firmamızın Fikirden-Pazara süreci içindeki 40 yıllık yerini sağlamlaştırmak ve diğer rakip firmalarla olan farkımızı daha belirgin hale getirmek fikrinden yola çıkarak; GÜVENAL KALIP ELEMANLARI. A.Ş. bünyesinde AR&GE faaliyetleri gerçekleştirmeye, 2015 yılı itibarı ile tasarım ve imalat çalışmalarına başlayıp 2016 Mart ayında Kalıp üretici firmaların kullanımına sunduğumuz KALIP TEST UNITESİ ile başlamış bulunuyoruz. Devam eden çalışmalarımızın bir diğer ürünü de Kalıp Üretim sürelerinde önemli avantajlar getireceğini düşündüğümüz HİDROLİK PİSTONLU DIŞ MAÇA ÜNİTESİ çalışmamızdır. 
Küçük, orta, büyük ölçekteki plastik enjeksiyon kalıplarının tasarım, imalat, devreye alma gibi süreçlerin kısaltılmasında önemli rol oynayacak olan HİDROLİK PİSTONLU DIŞ MAÇA ÜNİTESİ ürünümüzle, süre ve fiyattan dolayı yurt dışına ihale edilmek zorunda kalınan projelerin önemli bir kısmının içeride kalarak yurt ekonomisine az da olsa katkıda bulunabileceğimizi düşündük.

- Yeni ürününüz Hidrolik Pistonlu Dış Maça Ünitesinin kullanıcıya getirdiği Avantajlar nelerdir? 
Kalıp tasarım ve imalatındaki önemli bölümlerden biri de maça sistemleri yapımıdır. Enjeksiyon kalıplarında uygulanan yan maça sistemlerini kalıbın maliyetine direkt etki eden, unsurlarından biri olarak değerlendirdiğimizden bu unsurun toplam maliyete etkisini azaltmaya değer bulduk ve yaptığımız Ar & Ge çalışmaları sonucunda HİDROLİK PİSTONLU DIŞ MAÇA ÜNİTESİ adlı ürünümüzü kalıpçı firmaların kullanımlarına sunuyoruz. 
Kalıp üzerinde kapladığı alanı azaltmak amacı ile kompakt hidrolik kullandığımız sistemlerimizin klasik maça sistemlerine göre kullanıcıya getirdiği avantajlar;
• Çelik boyutlarından, kalıp dış boyutlarına göre 50 - 350mm ye kadar tasarruf. 
** Fiyat maliyet avantajı,
** Seri imalat için plastik parça ağırlığı ilk planda olan enjeksiyon makinesi seçimi.
• Tasarım süreleri toplamında min. % 10-15 kısalma,
** Tasarımda her bir maça için %70 e kadar süre tasarrufu. 
• İmalat / uygulama sürelerinde toplamda % 15- 20 dolaylarında kısalma,
• Maça boşaltmalarından dolayı erkek ve dişi kalıp kasaları ve form lokmaları içine yapılan CNC ile işleme uygulamalarına göre % 70-80 seviyelerine kadar azalma olacağından kesici takımlardan tasarruf.
• Deneme / Devreye alma esnasında yaşanması muhtemel maça sorunlarının çözümünde % 50 nin üzerinde zaman tasarrufu. 
** Kalıbı dağıtmadan, sadece DIŞ MAÇA Ünitesini kalıptan ayırmak suretiyle düzeltme yapma imkanı. 
• Enjeksiyon imalat, periyodik bakımlarında kolaylık olarak sıralayabiliriz.
Dış maça sistemimizin hareketi (max. 140bar a kadar basınç uygulanabilir) hidrolik destekli olduğundan, enjeksiyon makinasından alınacak hidrolik destek, sistemin çalıştırılmasında yeterli olacaktır. (İlave hidrolik maça desteği tüm enjeksiyon makinalarında bulunmaktadır). Diğer bir deyişle; hidrolik pistondan alınan hareketin 90 derece dikey döndürülerek kalıp içine uygulamak üzere hazırladığımız kalıbın dış yüzeyinden bağlantılı kam sistemi ile plastik ürün üzerine kalıp ve parça form boyutlarına göre 7mm ile 20mm aralığındaki çalışma derinliklerinde formlara uygulama imkânı vardır. 
Burada kalıpçıya düşen, katalogdan uygun form derinliğine göre seçim yapmak ve kalıp üzerine ilgili delikleri delmek, alıştırmak v. s. gibi işlemleri katalogda tarif edilen toleranslarda yapmaktır. 
Nisan 2016 itibarı ile Patent / Faydalı Ürün Tescil başvurusunda bulunduğumuz HİDROLİK PİSTONLU DIŞ MAÇA ÜNİTESİ’ni 2016 kataloğumuzda yayınlamayı planladık. 
Yeni ürünümüzü kalıpçıya kullanım ve montaj kolaylıkları ile birlikte sunuyoruz.

- Kalıp Üreticileri ve Kullanıcılarının, ürünü katalogdan seçerken nelere dikkat etmelerini önerirsiniz? 
S.UZCAN: Tamamında yüksek ısı / performansa dayanıklı (Max.180 bar/cm2 ) Viton Keçe ve O-Rin takımları kullandığımız G136 HİDROLİK PİSTONLU DIŞ MAÇA ÜNİTESİ ürünümüzü, kalıp boyutlarına göre; Küçük, orta ve büyük olmak üzere 3 ana boyutta tasarımlandırdık.
Ayrıca her bir boyut için de çalışma kurslarına göre 2 alt grup oluşturduk. Diğer bir deyişle kullanıcılarımız;
A- Kalıp Boyutuna Göre; HPM070 / HPM096 / HPM126 
B- Ya da ihtiyaçları olan kurs mesafesine göre; ( 7mm den 20mm ye kadar) 100 ve 300 modellerini seçebileceklerdir.

- 2016 yılında sektörde 40.yılını dolduran GÜVENAL KALIP A.Ş. ‘nin 2016 yılı ile ilgili beklenti ve hedeflerini okurlarımızla paylaşır mısınız?
S.UZCAN: Sektörün sorunlarından olan ‘’ÜRETİM SÜRELERİ’’ nin azaltılmasına yönelik standart enstrümanların çoğaltılması ya da mevcutların geliştirilmesi ve müşteriye en kısa sürede ulaştırılması öncelikli hedefimizdir. 
En önemlisi, sektörümüze ucuz kalıp fiyatları politikasında desteklerimizi arttırarak, ülke dışına kaçan kalıpların ülkemizde kalmasını sağlamaktır.

- Son olarak eklemek istediğiniz düşünceleriniz var mı? 
S.UZCAN: G136 GTH Standart DIŞ Maça Sistemi ile Ar & Ge alanındaki çalışmalarımıza farklılık kazandırmakla, gerek takip edecek ürünlerimizle gerekse iş ailemize Kalıp Tasarım ve üretim danışmanlık konularını da ekleyerek piyasadaki diğer rakip firmalarla farkımızı arttırmayı planladık. 
Ayrıca Sanayiimizin mihenk taşı durumundaki Kalıp Sektörümüz ülke ekonomisinin durgun seyri, güçleşen küresel rekabet ortamı ile kalıp atölyelerinin hâlihazırda yaşamakta olduğu oldukça zor dönem onları küçülmeye itmektedir. İmalat / üretim arka planda kalıp, ticaretin ön plana geçmekte olduğu günümüzde çoğalan satış bazlı firmalar ile kime ne satacağız telaşı yeni nesli düşündürmektedir. 
Kalıp üretimini desteklemek ve bu mesleği saracak iş gücü üretmeliyiz. 
Kısaca kalıp olmazsa üretimde olmaz diyoruz.

Katalog
E-KATALOG ARŞİVİ
Video
VİDEOLAR
Bülten
E-BÜLTEN
Dokümanlar
DOKÜMANLAR
E-Bülten
E-Bülten
Kampanya ve duyurularımızdan öncelikli haberdar olmak için lütfen e-bülten listemize kayıt olunuz.

GERİ BİLDİRİM