TR EN
Destek Hattı
0212 501 5381
Üye Girişi
Sisteme üye değilseniz üye olunuz, üye iseniz lütfen bilgilerinizi doğru bir şekilde girip giriş yapınız.
Şifremi Unuttum
Search

Haberler

Prototip Sac Parça Üretiminde FDM ile Üretilen Kalıpların Kullanımı

"Prototip sac parça üretimi için gerekli kalıpları artık FDM yöntemi ile imal edip, hem maliyeti düşürüyor, hem de zaman kazanıyoruz."

FDM makinaları ile üretilen parçalara genellikle proje doğrulama çalışmaları için ihtiyaç duyuyoruz. Bu uygulamamız ile araç projesi geliştiren ekibimize destek oluyoruz. Ayrıca prototip araçların üretimi için birden fazla plastik parçaya ihtiyaç duyulduğunda, plastik parçaları silikon kalıplama ile üretiyoruz. Silikon kalıplama için ihtiyaç duyulan mastar modelleri de FDM teknolojisi ile elde ediyoruz.

Prototip araç ve proje çalışmalarında oldukça yoğun olarak sac parçalara ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle çalışmalarımızın büyük bölümünü teşkil eden bu parçaların üretiminde maliyet, kalite ve süreç iyileştirme çalışmalarımız olmaktadır. Prototip sac parça üretiminde birçok farklı yöntemi uygulamaktayız. Bazen çalışmaların yoğunluğu elimizdeki ekipmanlardan maksimum derece yararlanma düşüncesini oluşturmaktadır. FDM teknolojisini prototip sac parça üretiminde kullanmamız da bu düşünceden ortaya çıkmıştır.

FDM teknolojisi kullanarak PC (Polikarbonat) malzemesi ile araç kapısı iç bölgesindeki sac parça kalıbını imal ettik. Üretilen kalıp ile malzemesi FEP04 ve kalınlığı 0,7 mm olan sac parçanın basımı hidrolik preste başarı ile gerçekleştirilmiştir. Öncelikle 100 adet parça basımı yapılıp, kalıp ve parça ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Daha sonra kalıp yüzeylerinden 3 mm freze ile talaş kaldırılmıştır. Böylelikle kalıp üzerindeki form derinliği artırılmıştır. Frezelenen kalıp ile 200 parçanın daha basımı gerçekleştirilmiştir. 2’inci grup basılan parçaların ölçümlerinde de parçaların toleranslar içerisinde kaldığı görülmüştür. Gerek kalıbın ölçüm sonuçları ve gerekse de görsel kontrolde; kalıp ile daha çok sayıda parça üretilebileceği görülmüştür.

Parça basım işlemleri sırasında ihtiyaç duyulan kalıp üzerinde delik delme, diş açma ve frezeleme denemeleri de başarı ile gerçekleştirilmiştir. Bu denemeler bize kalıp üzerinde değişiklik yapabilme imkânımız olduğunu göstermiştir. Böylece ürün geliştirme süresince muhtemel değişiklikler, yeni kalıp gerektirmeden kalıp üzerinde modifiye işlemleri ile gerçekleştirilebilecektir.


Sonuç olarak;  FDM teknolojisi ile sac parça üretim kalıbı eldesi başarı ile sonuçlanmıştır. Diğer yöntemlere göre maliyet ve süre avantajı sağlayan bu yöntem ile üretilen kalıplarda, değişikliklerde başarı ile uygulanabilmektedir. 300 adetlik sac parça basılmasını başarı ile gerçekleştiren FDM teknolojisi ile üretilen PC kalıplarının prototip sac parça üretimi için kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.  

Katalog
E-KATALOG ARŞİVİ
Video
VİDEOLAR
Bülten
E-BÜLTEN
Dokümanlar
DOKÜMANLAR
E-Bülten
E-Bülten
Kampanya ve duyurularımızdan öncelikli haberdar olmak için lütfen e-bülten listemize kayıt olunuz.

GERİ BİLDİRİM