TR EN
Destek Hattı
0212 501 5381
Üye Girişi
Sisteme üye değilseniz üye olunuz, üye iseniz lütfen bilgilerinizi doğru bir şekilde girip giriş yapınız.
Şifremi Unuttum
Search

Haberler

Türkiye Otomotiv Endüstrisinde Kullanılan Plastiklerin Genel Değerlendirilmesi

Teknik Uzman Kim. Müh. Neslihan Ergün,

Otomotiv Sektöründe Kullanılan Plastikler
Maliyet avantajı, yakıt verimliliği ve CO2 emisyonu bakımından sektör üreticileri; hem plastiği, hem de metali dengeli şekilde kullanmaktadır. Ancak plastik teknolojisinde yeni gelişmelerle, yakın gelecekte plastikler, pek çok sektörde olduğu gibi bu sektörde de dengeleri değiştirecektir.

Çevre için Hafif Araç, Düşük Maliyet, Yüksek Verimlilik
Otomotiv endüstrisinde, karbondioksit ( CO2 ) emisyon tüzüğüne bağlı olarak motor küçültme, turbo şarj gibi hafif ağırlık sağlayan parametreler için malzeme seçimi önem kazanmaktadır. Yakıt tasarrufu sağlamak aracın güç aktarama organlarıyla da ilgilidir.

Örneğin; aracın ağırlığında % 10’luk bir azalma güç aktarma organlarının da küçültülmesine bağlı olarak % 5-7 oranında yakıt tasarrufu sağlanmaktadır. Güç aktarma organlarında değişiklik yapılmıyorsa bu oran % 3-4 arasında seyretmektedir. Araçlardan kaynaklanan aşırı emisyonlara uygulanan yaptırımların, üreticilerin güvenlik ve performanstan ödün vermeden araç ağırlığının düşürülmesini sağlamak amacıyla her bir malzemeyi “ bir tasarım değişkeni “ olarak kullanmalarına yol açmaktadır. Plastik malzemeler olarak otomotiv sektöründe yaygın kullanılan PP ( polipropilen ), PUR ( poliüretan ) ve poliamid gibi türleri; hafif ağırlıklı tasarım için tercih edilen seçenekler arasında yer almaktadır. Plastikler, bir aracın hemen hemen tüm bileşimlerinde kullanılan diğer malzeme gruplarıyla rekabet etmekte, bu da sektörün plastik talebinin sağlıklı büyümesinde etken olmaktadır.

Plastik Malzemelerin Otomotiv Sektörüne Katkısı
Plastiğin doğasında var olan özellikler otomotiv sektörüne önemli avantajlar sunmaktadır. Bu özellikler arasında; hafif ağırlık, yüksek hacimler için düşük işleme maliyetleri ve mekanik tutturucu ihtiyacını ortadan kaldıran tek bir kompleks bileşen olarak üretim imkanı yer almaktadır. Tipik bir taşıt aracının plastik içeriği; araç ağırlığının % 8’ini oluşturmaktadır. Plastik kullanımında bölgesel farklar olmakla birlikte, % 11 oranla Avrupa başı çekmektedir.

Otomotiv üretiminde plastikler; % 48 payla en çok otomotivin iç kısmı, % 27 payla dış kısmı ve % 14 payla kaporta altında kullanılmakta olup, plastiklerin kalan miktarı ise elektrik ve kablo malzemelerinde tüketilmektedir.

Kaportanın Altında Kullanılan Plastikler
Kaporta altında kullanılan plastiklerde ( PA6, PA66, PPS ) başta Asya ve Latin Amerika olmak üzere çeşitli bölgelerde iyi marjlar ve yüksek penetrasyon potansiyeli sunulmaktadır.

Kuzey Amerika ve Avrupa gibi olgun piyasalarda plastikler, yeni iç ve dış uygulamalarda yerlerini almaktadır.

Otomotiv Sektöründe Yaygın Kullanım Alanı Olan Plastiklere Talep Artacak
Otomotiv üretiminde kullanılan plastiğin toplam ağırlığı dünya ölçeğinde coğrafi bölgelere göre %11 ile % 14 arasında değişim göstermekte olup, her beş yılda bir % 3 - % 4 oranında artış sergilemektedir. 2011 yılında 6.5 milyon ton olan global otomotiv plastikleri tüketiminin, 2016 yılında ise 9.8 milyon tona çıkarak, 2011-2016 yılları boyunca ortalama % 7 büyüme kaydedeceği tahmin edilmektedir.

 

Nitekim sektöre yönelik yüksek performanslı, yüksek dayanımlı plastikler geliştirmek ve yeni uygulama alanları bulmak amacıyla; Orijinal Ekipman Üretimi ( OEM ) için parça üreticileri ve plastik üreticileri önemli Ar-Ge çalışmaları gerçekleştirmektedirler.

Türkiye Otomotiv Pazarı Analizi
2012 yılı ilk 6 ay verilerine göre otomotiv sektöründe 2012 yılı sonunda 2011 yılına kıyasla üretimde % 4,4, ithalatta % 3,1, ihracatta % 6,6 ve iç satışlarda % 1,9 oranında artış beklenmektedir. 2012 yılında üretilen araçların % 66’sı ihraç edilirken, toplam iç Pazar talebinin % 56’sının ithalatla karşılanacağı tahmin edilmektedir.

Türkiye’de araç üretimi ekonomik konjonktüre ve global krizlere bağlı olarak her yıl değişik düzeyde seyretmektedir. 2012 yılı ilk 6 ayda 283 bin adedi otomobil, 281 bin adedi ticari araç ve 46 bin adedi traktör olmak üzere toplam 592 bin adet araç üretilmiş olup, 2012 yılı sonunda da aynı seyrin gerçekleşmesi durumunda 2011 yılına kıyasla üretimin % 4,4 artış göstereceği tahmin edilmektedir.

2012 yılı ilk 6 ayda araçların toplam perakende satışı 360 bin adet dolayında gerçekleşirken, 2012 yılı sonunda ise 2011 yılına kıyasla perakende satışların % 2,6 artışla 935 bin adet olarak gerçekleşmesi öngörülmektedir.

Otomotiv sektörünün fabrika satışları 2012 yılı ilk 6 ayda 360 bin adet civarında kaydedilmiş olup, gelişen trendin devamı olarak 2012 yılı sonunda 2011 yılına kıyasla öngörülen fabrika satışlarının % 2,6 oranında artmasıyla 935 bin adetlik satışa ulaşılması beklenmektedir.

2012 yılı ilk 6 ayda 222 bin adedi otomobil, 172 bin adedi ticari araç ve 10 bin adedi traktör olmak üzere toplam 402 bin adet araç ihraç edilmiş olup, 2012 yılı sonunda aynı trendin devamı halinde ihracatın 2011 yılına kıyasla % 6,6 düzeyinde seyredeceği öngörülmektedir.

Türkiye Otomotiv Sektöründe Kullanılan Plastiklerin Pazar Analizi
Türkiye Otomotiv Sektöründe üretilen plastikler en çok iç giydirme kısmında plastik kullanımının yaygın olduğu belirtilmektedir. 2012 yılı 6 aylık verilerine göre iç giydirme için 39 bin ton plastik üretimi gerçekleşmiştir. Araçlar için üretilen plastik miktarının yoğun olduğu diğer kısımların ise sırasıyla, koltuklar ve tampon bölgeleri olduğu belirtilmektedir. En az miktarda plastik üretimi ise 4 bin ton olarak sıvı tanklarda gerçekleşmiştir.

Otomotiv sektöründe plastik tüketimi hesaplanırken, üretim ( % CAGR: 4,4 ), ithalat ( % CAGR: 3,1 ) ve ihracatta ( % CAGR: 6,6 ) gerçekleşmesi öngörülen yıllık ortalama artış hızları baz alınmış, bu varsayımla 2012 tahmini plastik tüketim rakamları ortaya çıkarılmıştır.

Türkiye Otomotiv Sektöründe en çok tüketilen plastik hammaddeler sırasıyla; PP (polipropilen ), PUR ( poliüretan ), PA ( Naylon ) ve ABS ( akrilonitril bütadien stiren ) olarak belirtilmiştir.

Otomotiv sektörünün plastik hammadde tüketimi toplam plastik hammadde sektörü içinde % 8,2 payla 457 bin ton olarak gerçekleşmiştir.2012 yılı ilk 6 ayda ise bu oran % 7,4 payla 223 bin ton olup, 2012 yılı sonunda aynı seyrin devamı halinde tüketimin 414 bin ton olarak gerçekleşeceği tahmin edilmektedir.

2012 yılı ilk 6 ayda, otomotiv sektöründe kullanılan plastik hammaddeler arasında ABS ( akrilonitril bütadien stiren ) tüketiminin toplam plastik sektörü içinde ki payı % 38,3 olup otomotiv sektöründe en fazla plastik tüketimi olan hammaddedir. Tüketim payı olarak ikinci sırada % 7,8 payla PP ( polipropilen ) hammaddesi yer almaktadır.

Yorum
Otomotiv sektörü, bugün çok rekabetçi bir endüstridir. Sektörün zorluklarından biri her geçen gün plastiğe olan talebi karşılamak durumunda olmasıdır. Sektörün beklentilerini; daha fazla konfor, güvenlik, yakıt verimliliği, stil ve daha düşük fiyatlarla piyasaya arz, ömrü sonunda da düşük kirlilik seviyeleri ve artan geri dönüşüm potansiyelleri vb. teşkil etmektedir. Sürekli yeniliğin ön planda olduğu otomobillerde, plastik kullanımı günden güne önem kazanmaktadır. Önümüzdeki on yıl içinde plastik tasarımcılarına ve mühendislerine otomotivlerin performans ve yeniliğini artırmada önemli sorumluluklar düşmektedir.

Katalog
E-KATALOG ARŞİVİ
Video
VİDEOLAR
Bülten
E-BÜLTEN
Dokümanlar
DOKÜMANLAR
E-Bülten
E-Bülten
Kampanya ve duyurularımızdan öncelikli haberdar olmak için lütfen e-bülten listemize kayıt olunuz.

GERİ BİLDİRİM